KUIDAS TEHA TERVISLIK VALIK KOSMEETIKA SOETAMISEL?

KUIDAS TEHA TERVISLIK VALIK KOSMEETIKA SOETAMISEL?
26.03.2020 Bellapierre

Kosmeetika, šampoonid, kehakreemid ja muud ilutooted mida igapäevaselt kasutame võivad tihtipeale olla täis väga kahjulikke aineid, mida paljud meist karta ei oska. Selle asemel, et lasta toote kaunil väljanägemisel ja paljulubavatel etikettidel end lummata, tasub selle asemel lugeda pudeli tagumist külge ja süveneda sisalduvatesse koostisosadesse.  

Nahk on meie keha suurim organ ning kuni 60% sellest, mis me paneme oma nahale, imendub meie organismi. Seega tasub olla tähelepanelik selle suhtes, mida oma nahale määrime.

Ehkki selle teema kohta on arvukalt uurimusi, mis käsitlevad mitmesuguseid vaatenurki, võime kõik nõustuda, et looduslikumate toodete kasutamine on nii teie kui ka keskkonna jaoks kõige kindlam valik.

Aga milliseid koostisosi tuleks kindlasti vältida?

SLS

On tõestatud, et SLS põhjustab või soodustab nahaärritust, naha loodusliku rasu tasakaaluhäireid ja silmakahjustusi. Arvatakse, et see on suu ja lõua ümbritseva akne (eriti tsüstilise akne) peamine põhjustaja.

Parabeenid

Mitmed teadusuuringud on näidanud, et parabeenid avaldavad kehale parajal hulgal mürgist mõju. Nende mõjude hulka kuuluvad: rinnavähk, kontaktdermatiit (nahaärritus), aju ja närvisüsteemi kahjustused. Pikema ahelaga parabeenid nagu propüül- ja butüülparabeen ja nende hargnenud kolleegid isopropüül ja isobutüülparabeenid võivad häirida endokriinsüsteemi ning põhjustada seksuaaltervise- ja arenguhäireid. Alati tasuks vältida koostisosades järelliidet „-parabeen” ning valida tooteid, millel on parabeenivaba toote märgistus.

Talk 

See on üks odavamatest “täitematerjalidest”, mis teeb toote omahinna väga madalaks. On inimesi, kellel tekitab see otse nahaga kokku puutudes ärritusi või kuivust. Kokkupuude asbestiga võib põhjustada mitut tüüpi vähki ja muid haigusi. Uuringutes on talki sisaldavate toodete kasutamist seostatud mesotelioomi ning kopsu- ja munasarjavähi tekkepõhjustega.

Silikoonid

Silikoonid (siloksaanid) on rühm sünteetilisi materjale, mida kasutatakse kosmeetikatööstuses ohtralt, et anda ilutoodetele pehme tekstuur, nahale ja juustele aga ajutine siidisuse tunne. Silikoone lisatakse šampoonidesse ja palsamitesse, kuna need moodustavad juustele libeda kihi. Tegelikkuses aga ei paranda nad kuidagi naha või juuste seisundit.

Alumiiniumiühendid

Mõned teadusuuringud on seostanud alumiiniumit Alzheimeri tõvega, kuigi hiljutised avastused on selle seose kahtluse alla seadnud. Teised uuringud on aga näidanud, et alumiinium võib olla seotud rinnavähi ja võimalike ajuhäiretega. Alumiiniumi kasutatakseb pulbri kujul mitmetes enesehooldustoodetes. Alumiinium on kahtlemata neurotoksiin,  mis võib põhjustada nahaärritust ning häirida sisesekretsioonisüsteemi talitlust. Järgmisel korral kosmeetikatooteid valides tasub kindlasti antud infot meeles pidada. Olgugi, et mõnda neist kemikaalidest leidub toodetes väga vähesel määral, siis elu jooksul pikas perspektiivis võib see kokkupuude kujuneda ikkagi üpris suureks. 

Kuidas Sina kosmeetikatooteid valid? Milliseid kemikaale väldid?