Pigmentatsioon: kuidas see ilmub ja kuidas seda vältida?

Pigmentatsioon: kuidas see ilmub ja kuidas seda vältida?
04.06.2020 Bellapierre
Pigmentatsioon

Pigmendilaigud on laialt levinud nahaprobleem, mille peamiseks tekitajaks on päikesekiirgus. Eelkõige esineb pigmentatsiooni kergesti päevituvatel inimestel, kuid selle tekkepõhjused võivad olla ka geneetilised. Peamiselt tekib pigmentatsioon 20–40. aasta vanuses naisterahvastel, ainult 10% meestel esineb pigmentatsiooni.

Pigmentatsioon tekib enamasti pruunikate laikudena piirkondadele, mis puutuvad kõige tihedamini kokku päikesekiirgusega (põsed, lõug, otsmik, kael, käsivarred), kuid tekkepõhjuseid on ka teisi.

Esmane ja peamine põhjus on kindlasti liigne päevitamine ja UV-kiirgus. Päikesekiirgus stimuleerib vabade radikaalide moodustumist nahal, mõjudes naharakkudele ja tekitades pigmendilaike.

Teiseks põhjuseks võivad olla hormonaalsed muutused kehas, rasedusvastaste pillide kasutamine ja ka rasedus ise.

Lisaks võivad pigmendilaike tekitada mõned ravimid, maksahaigused, põletikulised protsessid kehas ja kosmeetikatooted. Ka vanusega nõrgenevad naha kaitsemehhanismid ja võivad tekkida pigmendilaigud.

Õnneks on pigmendilaikude teket võimalik ennetada ja vähendada, kaitstes enda nahka päikesekiirguse eest. Kindlasti tuleks kasutada kõrge (vähemalt 30+) SPF-kaitsefaktoriga kreeme ja kanda laiema äärega peakatet.

Oluline on ka vältida näonaha ärritust ja eelistada pehme toimelisi puhastusvahendeid – igasugune ärritus tõstab naha tundlikkust päikesele. Loomulikult ka naha niisutamine, et taastada naha loomulikku kaitsebarjääri.

Lisaks aitavad C- ja E-vitamiin nahal päikesest tingitud tagajärgedest terveneda. Naha seisukorra parandamiseks on olemas ka erinevaid antioksüdantidega rikastatud seerumeid, kreeme ning kosmeetilisi protseduure